Sertifiointikoordinaattori / Kestävän Metsätalouden Yhdistys ry

Kestävän Metsätalouden Yhdistys ry (KMY) toimii alueellisten PEFC-ryhmäsertifikaattien hakijana ja haltijana. Yhdistys huolehtii PEFC-standardien noudattamisesta sekä osallistuu PEFC-sertifioinnin tunnettuuden edistämiseen. KMY edustaa alueelliseen PEFC-ryhmäsertifiointiin osallistuneita sertifiointiprosessissa. Yhdistys ylläpitää rekisteriä alueelliseen PEFC-ryhmäsertifiointiin osallistuneista ja antaa tietoa sekä opastaa PEFC-sertifiointiin liittyvissä kysymyksissä.

Kestävän Metsätalouden Yhdistys ry:n perustajia ovat Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry, Metsäteollisuus ry sekä Sahateollisuus ry.

Toimintamme vastuualueet kasvavat ja haemme nyt yhdistyksen toimistolle Helsingin Vallilaan vakituiseen työsuhteeseen

Sertifiointikoordinaattoria

Tehtävässä tulet toimimaan PEFC-sertifioinnin sisäisen tiedonkeruun ja raportoinnin parissa. Työnkuva muotoutuu tulevien PEFC-standardien edellyttämien muutosten pohjalta ja pääset mukaan suunnittelemaan tulevaa toimintamallia. Myös muut yhdistyksen toimintaan liittyvät tehtävät kuuluvat toimenkuvaasi. Edellytämme hyviä yhteistyötaitoja sekä kykyä toimia itsenäisesti.

Odotamme

  • tehtävään soveltuvaa metsäalan koulutusta (metsätalousinsinööri tai metsänhoitaja)
  • metsätalouden toimintaympäristön ja käytännön metsätalouden tuntemusta
  • ymmärrystä paikkatietoaineistojen käytöstä
  • aloitteellisuutta ja itseohjautuvuutta

Lisäksi arvostamme tuntemusta metsätietojen hallinnasta, kykyä hallita laajoja tietoaineistoja, sujuvia kirjallisia ja suullisia viestintätaitoja sekä tarkkuutta ja pitkäjänteisyyttä. Tuntemus PEFC-sertifioinnista katsotaan eduksi.

Toimipaikka:

Kestävän Metsätalouden Yhdistys ry:n toimisto, joka sijaitsee Helsingin Vallilassa, Elimäenkatu 17-19, 00510 Helsinki.

Lisätietoja tehtävästä antaa toiminnanjohtaja Maria Nyström, p. 044 984 1412

Lähetä CV ja hakemuksesi palkkatoivomuksineen 15.8.2021 mennessä osoitteeseen maria.nystrom@kestavametsa.fi. Tehtävä alkaa 1.10.